Logi sisse»  |  APPI! Unustasin salasõna!  |  Registreeru kasutajaks
KasutajanimiSalasõna
KasutajanimiEmail

Päevikud

jaanipäev

postitas: 4elements - 23.06.2016, , loetud: 706x

Paljud rahvad seostasid jaanituld algselt päikesepüha ja -kultusega.On kauaaegne paganlik traditsioon süüdata mäetippudel lõkked, et tugevdada päikese jõudu, enne kui see alustab oma allakäiku. Jaanipäeval veeeretati tulerattaid mäest alla, keerutati keti otsas leegitsevaid tõrvatünne ja pilluti õhku põlevaid tõrvikuid.
Naistepuna, kesksuve kuldne taim, öeldi tagavat viljakust ning võimu tõmmata ligi armastust, kui see korjati jaanolaupäeval või tegelikku pööripäeva eelõhtul. Need, kes lootsid armastust, kandsid seda rinnas või panid padja alla.

Märksõnad: tuli  jaanipäev 

Loe edasi | Loe kommentaare (0)

Meriristid on nüüdseks surnud

postitas: 4elements - 20.10.2015, , loetud: 1012x

http://f3.pmo.ee/f/2015/10/08/4571559t180h091f.jpg

Pirita rannas lebavad surnud meriristid ehk rahvakeeli millimallikad, kuid Tartu Ülikooli merebioloogia osakonna juhataja Georg Martini sõnul ei olegi vaatepildis midagi erilist.

«Vesi on külmaks läinud ja ilmad on tuulised ka. Praegu ei oska öelda, kas torm on neile viga teinud ja nad on kaldale uhutud või hakkab neil tsükkel lihtsalt ümber saama. Talv tuleb peale ja vesi on külm,» rääkis Georg Martin, kes nentis, et tänavu suvel oli meririste palju, kuid nende arvukus ei olnud ka eriliselt suur.

Meririst on ainuke Läänemeres laialt leviv meduus. Ookeanides on meduuse hästi palju, kuid kuna Läänemeres on soolsus madal, siis teisi meduusiliike siin ei ela. «Meririst, tuntud kui millimallikas, on siin aga tavaline ...

Märksõnad: millimallikad 

Loe edasi | Loe kommentaare (0)

Profiil

4elements

Sissekandeid: 2
Punkte: 47726
Kollikood: 498147
Viimati:
 

Arhiiv

Tema märksõnad

Viimati luges