Logi sisse»  |  APPI! Unustasin salasõna!  |  Registreeru kasutajaks
KasutajanimiSalasõna
KasutajanimiEmail

Päevikud

Koeratõud-Dobermann

postitas: viksur - 03.04.2009, , loetud: 9526x

Siin kirjutan Dobermannist ja võibolla tuleb veel tõuge !

Dobermann

FAKTID

Päritolu : Saksamaa
Suurus : 30-40kg, 60-70cm
Eluiga : Euroopas keskmiselt 13. aastat
Karvkatte hooldus : minimaalne
Koolitamine : lihtne ja hea
Värvid : sinine, kollakaspruun, albiino, pruun kõrbepiirides, must kõrbepiirides.
Euroopas lubatud : must kõrbepiirides, pruun kõrbepiirides.

Kiirus, energilisus, meeletu õpivõime, ilu, graatsia, lummav välimus, taiplikus, nutikus, kavalus, musiloom, halb maine, fantastiline kaaslane pikkadel jalutuskäikudel, koer kes soovib kõikjale kaasa tulla ja kõigest osa saada.

http://i41.tinypic.com/24ccs3b.jpg


KÄITUMINE JA ISELOOM
Dobermann on loomuselt sõbralik ja rahulik, peresse väga kiinduv ja lastesõbralik. Soovitav on keskmine temperament ja keskmine teravus. Nõutavad on keskmine ärrituslävi ning hea kontakt omanikuga. Dobermann naudib tööd ja peab omama head töövõimet, olema julge ja visa. Eriti tähtsad nõutavad omadused on enesekindlus ja kartmatus, samuti kohanemis- ning tähelepanuvõime.


TERVIS
Dobermannil, nagu igal teiselgi tõul, tuntakse tänapäeval palju erinevaid haigusi või vigu, mis on pärilikud. Enamikku neid haigusi ei suudeta diagnoosida enne haiguse arenemist lõppfaasi või lahkamisel. Vaid osa vigadest suudetakse avastada suhteliselt algstaadiumis ja seejärel takistada tema levikut või haiguse raskusastme halvenemist tõus.
Viimasel ajal on dobermannikasvatajatele ja -omanikele tuttavaks saanud ka CAH ehk ravimatu maksahaigus.

AJALUGU

Tõu ajalugu
Tõu algusajaks võib lugeda 19. sajandi keskpaika Saksamaal Apoldas, kus Friedrich Louis Dobermann aretas omale sobiva koera ühendades ja sobitades kokku palju erinevaid koeratõuge. Dobermann on ainus saksa tõug, mis kannab oma esialgse aretaja, Friedrich Louis Dobermanni (02.01.1834 - 09.06.1894) nime. Teatakse, et ta oli maksukoguja ja lihunik, kes kõrvaltööna tegeles koerapüüdjana, kel oli seaduslik õigus kinni püüda hulkuvaid koeri. Aretusmaterjalina kasutas ta kõige teravamaid koeri sellest kontingendist. Need nn. "lihuniku koerad", milliseid peeti juba tollal küllalt puhtatõulisteks, mängisid tähtsaimat rolli dobermanni tõu tekkimisel. Need koerad olid segu varasemast rottweileri tüübist ja Thüringi aladelt pärinevast roostepunaste märkidega lambakoera tüüpi koertest. Nii saavutas hr. Dobermann "oma tõu", mis polnud mitte ainult vilgas, vaid ka kõrgete kaitseomadustega ja hästi kodustatud. Neid kasutati tihti valve- ja politseikoertena. Ulatusliku kasutamise tõttu politseitöös saidki nad hüüdnime "sandarmikoer". Neid kasutati ka jahil röövloomade leviku piiramiseks. Nende asjaolude tõttu oli enesestmõistetav, et dobermann oli selle sajandi alguseks ametlikult tunnustatud politseikoerana.

Esimesed dobermannid
Esimesed ametlikud andmed dobermanni kohta avaldati 1890. aastal raamatus Dobermannpinscher Verein Saksamaal. Esimene dobermannide erinäitus toimus 1899. aastal, kus kohtunikuks oli härra Ullrich. Osa võttis 12 koera, näituse võitis Graf Belling von Grönland (Thüringen).
Otto Göller asutas von Thüringeni kenneli 1901. aastal ja tema lisas dobermanni nimele sõna pinšer juurde.
Saksa Dobermanniühing (DV) uuris 1933. aastal tõu algupära ja üritas seda müsteeriumit lahendada. Intervjueeriti paljusid vanu kasvatajaid. Pikkade arutelude järel jõuti järeldusele, et suurim roll dobermanni aretuses on olnud saksa pinšeril.

http://i44.tinypic.com/eqxkiw.jpg


Tõu standardid

Dobermann on keskmist kasvu, tugev ja muskilise kehaehitusega. Oma elegantsete joonte, uhke hoiaku ja temperamentse iseloomu ning meelekindla ilme tõttu vastab ta koera ideaalpildile. Dobermanni kere näib peaaegu ruudukujulisena, eriti isastel. Karv on lühike, karm ja tihe, aluskarv ei ole lubatud. Värvustest on Euroopas lubatud must ja tumepruun (Ameerikas ka sinine ja isabella e. koorekohvivärv), roostepunaste selgepiiriliste puhaste värvimärkmetega. Märgid koonul on täppidena põskedel ja kulmude peal; kõril, kaks märki rinnal; kämblal, pöial ja käppadel, tagajäsemete siseküljel, küünarvartel ja saba all. Turjakõrgus on isastel 68 - 72 cm, emastel 62 - 68 cm (soovitav on keskmine kasv).

http://i43.tinypic.com/24oao9h.jpg


Minu arvamus dobermannide kohta(Susanna 9a)

Tunduvad väga tublid ja kenad koerad ! Nende välimus jääb mulle eriti silma ,kuna värv on nii ilus .Olen ka kuulnud ,et tõesti ei sobi nad algajale koeraomanikule kuna ta võib veidike agresiivseks muutuda.Aga kes on juba koera pidanud ja suudab ka seda koera pidada siis võib-olla võite võtta.Aga minu poolt siis lõpetuseks
Need kaunid koerad jäävatki kaunimateks !!

Kasutatud materjal ja pildid
http://dobermanns.onepagefree.com/

Märksõnad: dobermann  koer  koeratõud 

Kommentaarid (0)

Profiil

viksur

Sissekandeid: 11
Punkte: 12980
Kollikood: 317386
Viimati:
 

Viimati luges